Raišteliai

Starnone, D. Raišteliai

Starnone, D. Raišteliai : [romanas]. – Vilnius : Alma littera, 2018. – 157 p.

Raišteliai“ – vieno žinomiausių šiuolaikinių Italijos rašytojų Domecino Starnone knyga apie į akligatvį patekusią ir subyrėjusią santuoką ir dviejų žmonių pastangas šukė po šukės ją sulipdyti.
Aldo ir Vandos neišvengė kiekvienai santuokai tenkančių sunkumų. Jiems teko patirti įtampą, liūdesį ir rutinos naštą. Tačiau jų bendrystė išliko - ar bent jau taip atrodo iš šono.

Didžiausi skauduliai liko praeityje, tačiau įdėmiai pažvelgus, dar ir šiandien matyti jų palikti randai. Vandos ir Aldo bendras gyvenimas – tarsi sutrūkinėjęs indas, kuriam tereikia mažiausio prisilietimo ir šis taps šukių krūva.
Tai jau tryliktas italų prozininko Dominico Starnone kūrinys. Neilgas romanas ne tik pasakoja apie santykius tarp šeimos narių ir sudėtingą meilės istoriją, bet ir atskleidžia žmogaus veiksmų pasekmes. Kūrinys, vos išverstas į anglų kalbą, pateko į „The New York Times“ geriausių metų knygų šimtuką. Autorius savo tėvynėje yra vienas skaitomiausių rašytojų. 2001 metais pelnė aukščiausią Italijos literatūrinį apdovanojimą – premiją „Strega“.

„Raišteliai“ – tai romanas apie šeimą. „Raišteliai“ suskirstyti į tris dalis, kurių kiekviena nagrinėja vieną reiškinį – vyro neištikimybę ir jos padarinius, nusigręžimą nuo šeimos. Starnone teigia, jog kiekvieną iš trijų dalių galima skaityti lyg atskirą novelę, kurioje esama nuorodų į bendrą kontekstą… Tai išskirtinis romanas. Labiausiai sukrečia jo atskleista tiesa, kad po puikiomis vyrų ir žmonų, tėvų ir motinų bei vaikų kaukėmis, mes visi esame žmonės – netobuli ir dažnai veikiami nenuslopinamų aistrų ir norų.“ (World Literature Today).