Juozo Tumo – Vaižganto ir knygnešių muziejus

Atnaujinta: Ketvirtadienis, 20 balandžio 2023 15:09

Unikalus ir vienintelis Lietuvoje knygnešių muziejus įsikūręs vaizdingose Krekenavos apylinkėse, Ustronės vienkiemyje esančios sodybos klėtyje. Čia 19 a. buvo Garšvių knygnešių bendrovės susibūrimų vieta, buvo slepiama draudžiama spauda.

Ekspozicija įkurta 1987 - 1991 metais. Svirnas susijęs ir su rašytojo, švietėjo J.Tumo-Vaižganto gyvenimu ir veikla, jam 1902-1905 metais klebonaujant Vadaktėliuose. Jo atminimui įkurta ekspozicija.

DARBO LAIKAS
Antradieniais-šeštadieniais 9.00 - 17.30 val.
Pietų pertrauka 13.00 - 13.30 val.
Pirmadieniais, sekmadieniais Poilsio dienos

Muziejų galima lankyti susitarus iš anksto.

BILIETŲ KAINOS
Vaikams, moksleiviams 0,60 €
Suaugusiems 1,00 €
Edukacinės programos dalyvio bilietas  1,40 €
KITOS PASLAUGOS
Apjungiant kelias edukacines programas taikomas muziejaus lankymo mokestis papildomai prie dalyvio bilieto.
Iki 10 asmenų 5,00 €
Iki 20 asmenų 10,00 €
Iki 30 asmenų 20,00 €
INFORMACIJA
Adresas: Ustronės k., Krekenavos sen., Panevėžio rajonas
Telefonai: +370 698 71 162 (muziejus)
  +370 45 58 70 46  (Panevėžio rajono viešoji biblioteka)
El. paštas:
Muziejininkas: Audrius Daukša

Edukacinės programos:

1.Knygnešio pasakojimai
Pristatomas spaudos draudimo laikotarpis (1864-1904). Susipažįstama su Panevėžio krašto knygnešiais, Garšvių knygnešių draugija. Susitinkama su „knygnešiu“, kuris pasakoja apie knygų slėpimo ypatumus. Vyksta teatralizuota viktorina „Atspėk, kas knygnešio maiše‘. Mokomasi to laikotarpio dainų, žaidimų. Trukmė – 1 val.
Edukacinės programos bilietas 1,40 €

2. Vaižgantas – linų ir kanapių dievas
Pristatoma J.Tumo Vaižganto asmenybė, švietėjiška, kūrybinė veikla. akcentuojant jo gyvenimo (1902-1905) laikotarpį, kunigaujant Vadaktėlių bažnyčioje, dalyvaujant draudžiamos lietuviškos spaudos platinimo veikloje. Aiškinama slapyvardžio kilmė, siejant su lietuvių tautosaka ir tradicijomis. Mokomasi senovinių lietuviškų dainų, šokių, žaidimų. Susipažįstama su senųjų augalų vaistinėmis ir maistinėmis savybėmis, juos ragaujant. Trukmė – 1 val.
Edukacinės programos bilietas 1,40 €
(tel. +370 698 71 162)

Kultūros paso paslauga (1 - 4 kl. moksleiviams) :

Edukacinė programa "Nuo knygnešystės iki valstybingumo"
Dalyviai supažindinami su svarbiu Lietuvos istorijos faktu – knygnešyste. Pristatomas Ustronės svirnas, kuriame  buvo slepiama lietuviška draudžiama spauda. Dalyviai įtraukiami į improvizuotą žaidimą, atspindintį istorinę to laikmečio aplinką. Išbandomas „knygnešio kelias“, slepiant knygas, susiduriant su pavojais jas gabenant .  Tuo pačiu išmokstama to laikotarpio liaudies žaidimų, dainų.
Programa skatina pažinti ir suvokti savo krašto istorinį, tautinį savitumą, ugdyti pilietinį sąmoningumą.
Bilietas – 1,00 €
(tel. +370 698 71 162)

Virtualus turas „Knygnešių keliu“

Tai skaitmeninė programėlė mobiliajame telefone, kuria galima naudotis tik atvykus į muziejų. Plačiau
Žaidimo dalyviui suteikiama galimybė pačiam tapti knygnešiu ir virtualiai išbandyti knygų gabenimo kelią.
Keliaujant po muziejaus teritoriją, žaidimo užduotys susietos su lokacinėmis vietomis, į kurias nukreipia kompasas: tai knygnešio pasiruošimas žygiui prie svirno, sienos kirtimas, susidūrimai su kliūtimis, gabenamų daiktų, spaudos paieška tam tikruose taškuose.
Dalyvis, naudodamasis programėlės kompasu, turi surasti tuos taškus, juos atžymėti ir atliki tam tikrus veiksmus, naudodamasis teritorijoje paslėptais kodais.
Žaidimo finale vėl grįžtama į svirną, kur laukia kitos užduotys. Jas įveikus, tampama Garšvių knygnešių draugijos nariu, taip prisidedant prie gimtosios kalbos išsaugojimo. Už tai gaunamas knygnešio ženklelis, kuriuo kviečiama virtualiai pasidalinti su kitais.