Kutavičius Bronius Vaidutis

Atnaujinta: Trečiadienis, 18 lapkričio 2020 14:27 Kutavičius Bronius Vaidutis

Gimė 1932 m. rugsėjo 13 d. Panevėžio raj., Molainiuose. Mokėsi ir baigė Panevėžio muzikos mokyklos choro dirigavimo klasę. 1959-1964 m. studijavo Lietuvos valstybinėje konservatorijoje (dabar - Lietuvos muzikos ir teatro akademija), Antano Račiūno kompozicijos klasėje.
Sukūrė: 4 operas („Lokys“), oratorijų („Paskutinės pagonių apeigos“, „Iš jotvingių akmens“), kamerinės muzikos („Dzūkiškos variacijos“ styginiams ir magnetofono juostai, „Mažasis spektaklis“ aktorei, 2 smuikams ir 2 fortepijonams, styginių kvartetas Nr. 2 Anno cum tettigonia („Metai su žiogu“), 4 kompozicijų ciklas „Jeruzalės vartai“).

Už savo kūrinius buvo ne kartą apdovanotas: Lietuvos SSR valstybine premija (1987 m., už oratorijų ciklą „Pasaulio medis“ ir operą „Strazdas – žalias paukštis“), Lietuvos nacionaline premija (1995 m., už ciklą „Jeruzalės vartai“), Didžiojo Lietuvos Kunigaikščio Gedimino IV-ojo laipsnio kryžiumi (1999) ir ordinu „Už nuopelnus Lietuvai“ (2003).

Darbai teatre:

1971 Čingiz Aitmatov Motinos laukas (rež. Jonas Jurašas, Kauno valstybinis dramos teatras)
1974 Pasaka apie stebuklingą berniuką (rež. Vitalijus Mazūras, Vilniaus teatras „Lėlė“)
1976 Justinas Marcinkevičius Mažvydas (rež. Povilas Gaidys, Klaipėdos dramos teatras)
1977 Kur iškeliavo milžinai? (rež. Vitalijus Mazūras, Vilniaus teatras „Lėlė“)
1979 William Faulkner Rekviem vienuolei (rež. Juozas Miltinis, Panevėžio dramos teatras)
1979 Balys Sruoga Milžino paunksmė (rež. Kazimiera Kymantaitė, Lietuvos valstybinis akademinis dramos teatras)
1980 Justinas Marcinkevičius Katedra (rež. Povilas Gaidys, Kauno dramos teatras)
1982 Violeta Palčinskaitė Kristijano Anderseno rožė (rež. Gytis Padegimas, Kauno valstybinis dramos teatras)
1983 pagal Vytautą Bubnį Po vasaros dangum (rež. Henrikas Vancevičius, Lietuvos valstybinis akademinis dramos teatras)
1984 Juozas Marcinkevičius Saulė ir jos žemė (rež. Povilas Gaidys, Kauno dramos teatras)
1985 Oscar Wilde Kaip svarbu būti rimtam (rež. R. Vaitkevičius, Šiaulių dramos teatras)
1986 Vincas Krėvė Skirgaila (rež. Aurelija Ragauskaitė, Kauno dramos teatras)
1993 Sigitas Geda Niekelis sugrįžo (Baltas niekas) (rež. Vitalijus Mazūras, Vilniaus teatras „Lėlė“)
1994 Justinas Marcinkevičius Mindaugas (rež. Irena Bučienė, Žemutinė pilis, Vilnius)
1995 Juozas Grušas Barbora Radvilaitė (rež. Irena Bučienė, Lietuvos valstybinis akademinis dramos teatras)
2006 Juozas Glinskis Vieno tėvo vaikai (rež. Gytis Bernardas Padegimas, Lietuvos nacionalinis dramos teatras)
2010 pagal Joną Grinių Barbora ir Žygimantas (rež. Jonas Vaitkus, Valstybinis jaunimo teatras)

Sukūrė muziką kino filmams

1978 - Markizas ir piemenaitė, rež. Algirdas Dausa
1978 - Pasigailėk mūsų, rež. Algirdas Araminas
1979 - Mažos mūsų nuodėmės, rež. Henrikas Šablevičius
1980 - Rungtynės nuo 9 iki 9, rež. Raimondas Vabalas
1980 - Andrius, rež. Algirdas Araminas
1982 - Vasara baigiasi rudenį, rež. Gytis Lukšas
1983 - Skrydis per Atlantą, rež. Raimondas Vabalas
1988 - Žolės šaknys, rež. Gytis Lukšas
1988 - Mėnulio pilnaties metas, rež. Arūnas Žebriūnas
1990 - Strazdas - žalias paukštis, rež. Jonas Vaitkus
1990 - Miškais ateina ruduo, rež. Raimondas Vabalas.

Apie kompozitoriaus kūrybą išleistos trys knygos: Ramintos Lampsatytės "Bronius Kutavičius. A Music of Signs and Changes" (Vilnius: Vaga, 1998), Ingos Jasinskaitės-Jankauskienės "Pagoniškasis avangardizmas. Teoriniai Broniaus Kutavičiaus muzikos aspektai" (Vilnius: Gervelė, 2001) ir tos pačios autorės "Bronius Kutavičius. Praeinantis laikas" (Vilnius: Versus aureus, 2008). Yra išleistos septynios kompozitoriaus autorinės kompaktinės plokštelės.

Šaltiniai:

Visuotinė lietuvių enciklopedija.- Vilnius : Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 2007 -[T.] 11 - p. 338

Muzikos enciklopedija.- Vilnius: Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 2003 - [T.] 1 - p. 231